Учениците след завършването на средното си образование до започване на обучение във висше учебно заведение трябва сами да заплащат здравните си вноски!
В случай че започнете работа, това ще стане отговорност на работодателя Ви.
За целта е необходимо да подадeтe в НАП (Национална агенция за приходите) Декларация образец 7 – за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителните вноски.
Размерът на месечната здравна вноска е 22,03 евро / 43,08 лв.